Wydarzenia z lat ubiegłych

Rok szkolny 2016/2017 »  Rok szkolny 2015/2016 »  Rok szkolny 2014/2015 »   Rok szkolny 2013/2014 »  Rok szkolny 2012/2013 »  Rok szkolny 2011/2012 »   Rok szkolny 2010/2011 »  Rok szkolny 2009/2010 »  Rok szkolny 2008/2009 »   Rok szkolny 2007/2008 »  Rok szkolny 2006/2007 »

Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018


Food Show 2018

Food Show to wielkie święto żywności i kulinariów, które w dniach 11-13 marca 2018 r. odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
To tu spotykają się producenci żywności, firmy zajmujące się produkcją sprzętu i maszyn, szefowie kuchni, restauratorzy oraz konsumenci. Targom towarzyszą wystawy, ekspozycje, prezentacje, wykłady branżowe, degustacje oraz pokazy kulinarne.
I my wybraliśmy się na to niezwykle smaczne wydarzenie. 

Food Show 2018   zdjęcia »»»

Konkurs cukierniczy "Chroń swoje dane osobowe"

Wyniki konkursu cukierniczego "Chroń Swoje dane osobowe":
I miejsce - Zbyszek Palowski, klasa 1d
II miejsce - Karolina Staniek, klasa 3kg
III miejsce - Martyna Woźniak, klasa 1kg
wyróżnienie - Adrian Hapeta i Rafał Stępień - klasa 2kg.
Serdecznie gratulujemy ciekawych pomysłów!

Konkurs cukierniczy "Chroń swoje dane osobowe" zdjęcia »»»

Wycieczka do hoteli w Katowicach

19 lutego 2018 r. klasa III t uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do Katowic, której celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem dwóch czterogwiazdkowych hoteli: Best Western Premium oraz Qhotel
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hotelu Best Western Premium, który aktualnie jest na etapie zmian grupy marketingowej i od marca wejdzie w skład sieci Park Inn by Radisson. 
Podczas zwiedzania uczniowie mieli możliwość poznania organizacji pracy hotelu, zapoznania się z wyposażeniem kilku przykładowych jednostek mieszkalnych. Poznaliśmy ofertę usług dodatkowych proponowanych przez hotel oraz wyposażenie nowoczesnych sal konferencyjnych. Duże wrażenie wywarła na nas restauracja hotelowa. Hotel, jako jeden z nielicznych posiada „otwartą kuchnię”, możliwość serwowania posiłków zgodnie z systemem francuskim, czyli serwowanie dań przez kucharzy „prosto z patelni”. 
Drugim odwiedzonym przez nas hotelem, był oddany do użytku niespełna rok temu Qhotel. Mieszczący się w centrum Katowic hotel, udostępnia swoim Gościom przestrzeń o powierzchni ponad 1000m2. Pachnące nowością wnętrza hotelu są proste i nowoczesne. Każdy ze 121 pokoi wyposażony został tak, by sprostać oczekiwaniom zarówno gości turystycznych jak i klientów biznesowych. Na parterze obiektu mieści się nowoczesna restauracja, która oferuje między innymi specjały kuchni śląskiej. 
Wycieczka przedmiotowa z pewnością uzupełniła wiedzę dotyczącą zawodu hotelarza, była okazją do połączenia teorii z praktyką. 

hotele 4*  zdjęcia »»»

Walentynki

Jak co roku w naszej szkole 14 lutego obchodziliśmy Walentynki. Tradycyjnie pojawiła się zabawa z dopasowywaniem serduszek z numerkami, oraz poczta walentynkowa, jednak tym razem wzbogacona o możliwość wysłania komuś walentynkowego lizaka. Przez cały okres trwania imprezy na szkolnych korytarzach  budynku A można było usłyszeć muzykę związaną z tematyką miłości. Z osób, które dopasowały się numerkami na serduszkach i pozwoliły się sfotografować, została wylosowana para która otrzymała bilety do kina na wybrany seans. Gratulacje!

Z wyrazami miłości,  
Samorząd Uczniowski    

walentynki   zdjęcia »»»

Góra Grosza

Już po raz XVIII odbyła się  wielka ogólnopolska zbiórka monet  w ramach akcji Góra Grosza. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w pomoc dzieciom w domach dziecka i w rodzinach zastępczych.  Zebraliśmy łącznie aż  346,76 zł!!! Brawo!  Monety ważyły prawie 30 kg. 

Góra Grosza

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
A oto jak wyglądała nasza góra grosza:
I kg -  5,76 zł
II kg  - 31,14 zł
III kg -  0,87 zł
I d -   24,22 zł
I tż -  50,40 zł
II d  - 11,60 zł
II tż - 58,63 zł
III d - 17,18 zł
III ż - 6,30 zł
III t - 13,48 zł
IV d -  73,42 zł
IV t -  5,51 zł
IV ż - 30,24 zł
Biblioteka/Pokój nauczycielski/Sekretariat - 18,01 zł
Dziękujemy Kochani za dobre serduszka!!

Góra Grosza   zdjęcia »»»

Warsztaty stekowe

15 lutego 2018 r. klasa 3d  uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, których tematem było mięso wołowe. Zajęcia prowadzili wspaniali kucharze - pan Paweł Kaczmarek oraz pan Mateusz Sobeczko, którzy na co dzień pracują w restauracji Stadionova w Tychach. Szefowie pokazali nam jak przyrządzać różne rodzaje steków oraz tatar. Przygotowaliśmy również dodatki: sosy - serowy, z zielonego pieprzu oraz berneński, puder z oliwy z oliwek,warzywa marynowane, warzywa grillowane, puree z dyni, puree z gruszki i pietruszki. Wszystkie potrawy smakowały  wyśmienicie.  
Serdecznie dziękujemy za wspólne gotowanie!

Klasa 3d  

3d  zdjęcia »»»

Warsztaty Kulinarne - klasa 3ż

SWSM zdjęcia »»»

Dzień Ochrony Danych Osobowych 

24 stycznia 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ochrony Danych Osobowych

Z tej okazji została zorganizowana gra, która polegała na jak najszybszym odnalezieniu plakatów związanych z ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem w sieci. Plakaty zostały przygotowane przez klasę 1kg wraz z panem Dawidem Kiedrowiczem.  Drużyna, która najszybciej odnalazła wszystkich 10 plakatów zwyciężyła.
W zabawie udział wzięło 6 drużyn w następujących składach: Agnieszka Mych i Nikola Ciuśniak, Alicja Stefaniak i Weronika Koptoń, Magdalena Flisiak i Ola Dzirba, Magdzlena Polakowska i Michelle Ćwięk, Zuzanna Kątny i Nina Orszulik, Ola Majewska i Wiktoria Byrtus. Najlepsze w szukaniu okazały się Aleksandra Dzirba i Magdalena Flisiak

Wyróżniliśmy również Dominikę Kubczak z kl. 3ż i Basię Sun z klasy 2t, które przygotowały plakaty, a także Julię Borkowską z kl. 1d, która napisała słowa pionsenki na temat na temat Ochrony danych osobowych. Gratulujemy wszystkim!

dodo

dodo

Warsztaty kulinarne 3d

18 stycznia klasa 3d wzięła udział w warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Na warsztatach zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Każdy zespół zajął się przygotowaniem innego dania z kuchni hiszpańskiej, tajskiej,gruzińskiej, włoskiej. Poznaliśmy sposób produkcji takich potraw jak: chaczapuri, risotto, tajska zupa, nachos, guacamole. Nad całym procesem technologicznym czuwała pani Justyna Bajgrowicz-Biegun, która udzielała nam licznych wskazówek, dzięki którym nasze dania były poprawnie przyrządzone. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów. Dzięki nim poznaliśmy wiele nowych przepisów.

Małgorzata Konarska  

warsztaty  zdjęcia »»»

Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik

W dniach 17-18 stycznia 2018 roku w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 Gastronomicznej  w Sosnowcu oraz Cukierni - Piekarni "Maciuś" Sp.j. M. D. M. Nawalkowski odbył się etap wojewódzki XXIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU NA NAJLEPSZEGO UCZNIA W ZAWODZIE CUKIERNIK. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy  3kg: Joanna Niewiadomska oraz Patryk Kruk.

cukiernik  zdjęcia »»»

Zobacz też »»»

Warsztaty kulinarne 1d

16 stycznia 2018 r. klasa Id wybrała się na warsztaty do Katowic. Dokładnie do SWSM (Śląska Wyższa Szkoła Medyczna). 
Tam dowiedzieli się jak smakuje kuchnia włoska, hiszpańska, tajska oraz gruzińska, a to wszystko dzięki przemiłej pani dietetyk. Każda grupa miała okazję przygotować jedno z dań tych właśnie kuchni. Młodzież  starannie przygotowywała dania, wsłuchując się w podpowiedzi pani Justyny Bajgrowicz-Biegun. 
Potrawy wyszły przepysznie, a i wyglądały zjawiskowo. Myślę, że każdy wykorzysta wiedzę zdobytą na tych warsztatach.

Wiktoria Byrtus  kl. Id

warsztaty 1d  zdjęcia »»»

Wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia
w Zawodzie Kucharz

5 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych w Katowicach odbył się etap wojewódzki  Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz. Tematem przewodnim I edycji konkursu w części praktycznej  były potrawy
z drobiu. Poza tym uczestnicy mieli do rozwiązania test z zakresu technologii gastronomicznej, towaroznawstwa i wyposażenia technicznego. 
Uczestnikami konkursu byli uczniowie III klas w zawodzie kucharz z Siemianowic Śląskich, Katowic, Sosnowca, Legnicy, Tychów Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Bytomia i Tarnowskich Gór. 
Naszą szkołę reprezentował Marian Glenszczyk (kl.3kg), który zdobył I miejsce
i awansował do ścisłego finału ogólnopolskiego. Przygotował  perliczkę sous-vide
z sosem z marakui, żelką truskawkową, placuszkiem buraczanym i pianką czekoladową. Gratulujemy sukcesu!!!

Wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego w Zawodzie Kucharz  zdjęcia »»»

kucharz              

Zobacz też:  »»»

Zobacz też zdjęcia: »»» »»»

Rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, przepełniony radością i ciepłą atmosferą. Życzymy, aby były one wyjątkowe, a chwile spędzone razem z rodziną były  niezapomniane. Niech napełnią Was pozytywną energią i spokojem ducha.  
Wesołych Świąt!

jasełka  zdjęcia »»»

Świąteczna Paczka PCK

Za nami kolejna udana seria kwest ulicznych PCK w ramach ogólnopolskiej akcji świątecznej "POLSKI CZERWONY KRZYŻ DLA POTRZEBUJĄCYCH".

gwiazdka pck

Uczniowie kwestowali w okresie 29.11 - 14.12 i zebrali łącznie 4760,71 zł!!!
Dzięki Waszemu wielkiemu poświęceniu i ofiarności udało się przygotować paczki świąteczne dla rodzin 14 uczniów naszej szkoły za kwotę 2500 zł oraz pomóc wielu osobom, które są objęte opieką Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach.

W naszej "Kampanii Zimowej" szczególne podziękowania należą się tym, którzy wykazali się wyjątkowym sprytem, determinacją lub też dopisało im szczęście i nazbierali do puszek najwięcej:
Tomira Jillek, Karolina Cyganik        429 zł
Nina Orszulik, Gabrysia Kryta                 308 zł
Karolina Porwit, Karolina Proszowska      305 zł
Michelle Ćwięk, Hania Głuch                   229 zł
Wiktoria Zielińska, Natalia Woźniak         227 zł
Natalia Woźniak, Sylwia Golus                218 zł
Kamil Kasprzak, Wiktoria Nieszporek       213 zł
Magda Rogała, Agnieszka Mych               209 zł
Wiktoria Kobuszko, Basia Sun                 187 zł
Laura Dopierała, Natalia Dombek            183 zł
Martyna Mika,  Laura Dopierała               181 zł
Karolina Porwit, Karolina Proszowska       172 zł
Kamil Kasprzak,Wiktoria Nieszporek        139 zł
Oliwia Belgart, Amadeusz Bufal               135 zł
Mateusz Polański, Dawid Pawłowski          132 zł
Magda Jarosz, Julka Szubert                    131 zł
Julia Szewczyk, Kuba Szatan                   121 zł
Magda Raszka, Wiktoria Zielińska            118 zł
Maciek Pena, Szymon Rafat Raza             100 zł

Jeszcze raz serdecznie dziękuję WSZYSTKIM za udział w akcji i liczę na powtórkę przed Wielkanocą!

Opiekun Szkolnego Koła PCK Renata Ferdek      

kwesty pck  zdjęcia »»»

Pokaz stołów Bożonarodzeniowych

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a więc czas rodzinnych spotkań przy świątecznych stołach. Inspiracje na dekoracje można znaleźć w holu budynku b, gdzie uczniowie klas hotelarskich i żywieniowych przygotowali pokaz stołów świątecznych. Każdy jest niepowtarzalny i oryginalny.

stoły bożonarodzeniowe  zdjęcia »»»

Kelnerzy w akcji 

W dniu dzisiejszym (15 grudnia 2017 r.) przeszliśmy prawdziwy armagedon. Wszystko to dzięki ćwiczeniom kelnerskim, które miały miejsce w Gliwicach w firmie ICHEMAD. Firma ta obchodziła 30-lecie, i z tej okazji zorganizowano wyjątkową uroczystość, którą uświetnił występ zespołu Śląsk. Podczas wydawki obiadu emocje sięgnęły zenitu niczym walka o milion w milionerach, było gorąco.... 300 porcji zupy i dania głównego zostało wydanych w tempie ekspresowym. Teraz wiemy jak wygląda praca kelnera;). 
Niezapomniane wspomnienia i doświadczenia. A jak elegancko się prezentowaliśmy - zobaczcie sami....

Nina, Ola, Zuzia - kl. 1d     

gliwice zdjęcia »»»

Obsługa gastronomiczna

13 grudnia 2017 r. czworo uczniów naszej szkoły - Monika Liszka, Magdalena Kowalik, Dagmara Cichoń i Damian Szczółko zostało posłanych na obsługę gastronomiczną do Szkoły Podstawowej nr 9 w Tychach. Odbywał się tam kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego można było kupić ręcznie robione kartki i ozdoby świąteczne a także przeróżne ciasta i ciasteczka.
Nasza czwórka pomagała przy wydawaniu napojów: kawy, herbaty, soków i napojów gazowanych. Oczywiście spisaliśmy się świetnie.
Impreza była bardzo udana. Sama nawet po przejrzeniu prac, estetycznie wykonanych przez młodsze dzieci, skusiłam się i zakupiłam dwie kartki świąteczne.

Monika Liszka       

osługa gastronomiczna  zdjęcia »»»

Siatkówka

siatkówka  zdjęcia »»»

Międzyszkolny Konkurs Językowo-Hotelarski „IBERYJSKA CORRIDA”

12 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 7 w Tychach odbył się Międzyszkolny Konkurs Hotelarsko-Językowy „Iberyjska Corrida”. Zorganizowano go w ramach rozpowszechniania rezultatów projektów unijnych:  „Wyspy Szczęśliwe drogą do doskonałości, karieryi osiągnięcia mistrzostwa zawodowego dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 7 w Tychach” oraz „Zawód moją pasją – możliwość zdobycia nowych umiejętności w największym regionie hotelarsko- gastronomicznym południowej Portugalii Algavre”. Konkurs sprawdzał wiedzę z zakresu hotelarstwa, geografii, kultury i tradycji Półwyspu Iberyjskiego, a także znajomość języka angielskiego (test, interaktywny quiz tematyczny, scenki w hotelu w języku obcym oraz prezentacja nt. Szlaku św. Jakuba).

Do konkursu przystąpiło 7 dwuosobowych drużyn z Bielska-Białej, Wodzisławia Śląskiego, Bytomia, Woli i Tychów. W jury zasiedli: Pani dr Agnieszka Górka-Chowaniec ( pracownik naukowy AWF Katowice), Pan Kajetan Suchecki (podróżnik, doktorant Uniwersytetu Ekonomicznego) oraz Panie: Małgorzata Starczewska i Ewa Donigiewicz (nauczyciele ZS7
w Tychach).
Na najwyższych stopniach podium stanęły 2 drużyny z ZSE w Wodzisławiu Śląskim, trzecie miejsce zajął team z ZS im J. Tuwima z Bielska-Białej. Zwycięzcom gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.

Sponsorami nagród w konkursie byli:  

- Hotel Wellness & SPA Piramida z Tychów (pakiety SPA do Centrum Odnowy Biologicznej),
- Hotel Angelo z Katowic (voucher do restauracji hotelowej),
- Firma Stageman z Chorzowa (kursy animatora czasu wolnego oraz książki),
- Wydawnictwo Proksenia (książki),
- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (upominki dla wszystkich uczestników),
- Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 7 w Tychach (sprzęt multimedialny).

IBERYJSKA CORRIDA  zdjęcia »»»

Zobacz też »»»

Mikołajki

Naszą naszą szkołę co roku 6 grudnia odwiedza Mikołaj. W tym roku tradycji stało się za dość! Jednak Mikołaj zrobił się nieco wybredny i żeby dostać słodki upominek, wymyślił zadanie - każdy kto chciał zostać obdarowany, musiał zrobić sobie z Nim zdjęcie, żeby ukrócić nosa tym, którzy twierdzą, że "Mikołaj nie istnieje... ". Poniżej przedstawiamy dowody które przeczą słowom tych niedowiarków.

mikołaj zdjęcia »»»

Marzycielska Poczta

Już po raz trzeci włączyliśmy się do akcji Marzycielskiej Poczty "Świateczna kartka".
W tym roku nasze prace trafią do Lenki, Wiktorii i Mateusza, dla których takie przesyłki są bezcennym wsparciem w walce z chorobą. 

marzycielska poczta zdjęcia »»»

PODZIEL SIĘ SUKCESEM - EDUINSPIRACJE 2017
NOMINACJA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 7 W TYCHACH

Eduinspiracje to konkurs, który od roku 2011, corocznie, organizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Nominacje do nagrody głównej nazywanej potocznie unijnym „Oskarem” otrzymują projekty uznane za wyróżniające się znakomitą jakością, wyjątkowo wartościowe, mogące być przykładem dobrych praktyk i inspiracją dla innych. Takie, które wywarły i wywierają nadal pozytywny wpływ na rozwój edukacji w Polsce.
Nasza szkoła została nominowana do tej nagrody w kategorii „Edukacja zawodowa” – za realizację projektu „Nauczyciele i uczniowie gastronomii i hotelarstwa partnerami na drodze do mistrzostwa zawodowego”. W ramach projektu nawiązano współpracę z instytucjami partnerskimi z dwóch krajów południowej Europy, co pozwoliło zorganizować staże zagraniczne dla 40 uczniów z klas hotelarskich i gastronomicznych
(w Portugalii) i 16 nauczycieli (we Włoszech). Warto podkreślić, że wyboru nominowanych instytucji dokonano spośród ponad 700 placówek z całego kraju, realizujących różnego rodzaju projekty unijne, a nominacje w kategorii „Edukacja zawodowa” otrzymało ostatecznie jednie 5 z nich, wśród nich byliśmy my. Istotne jest również, że instytucje, spośród których wyłoniono nominowanych i nagrodzonych to nie tylko szkoły, ale także uczelnie wyższe oraz fundacje, często obejmujące zasięgiem swojego działania kilka województw, a nawet całą Polskę.
7 grudnia 2017, w Reducie Banku Polskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta gala, podczas której zaprezentowano wszystkie nominowane projekty, a zwycięzcom wręczono nagrody i „oskarowe” statuetki. Podczas gali Zespół Szkół nr 7 reprezentowała pani Dyrektor – Joanna Żebrowska (autorka projektu) oraz pani Dorota Pardon (koordynator).

eduinspiracje


Międzyszkolny konkurs Hotelarski "Hotelarz z powołaniem"

30 października w Zespole Szkół w Woli  zorganizowano konkurs międzyszkolny  dla uczniów klas hotelarskich. Naszą  szkołę reprezentowały uczennice klasy 3t: Michelle Ćwięk  i Magdalena Polakowska. 
Wśród zadań konkursowych znalazł się test wiedzy z branży hotelarskiej, rozmowa w języku angielskim, rozmowa kwalifikacyjna w sprawie o pracę oraz zadanie praktyczne, gastronomiczne - przygotowanie śniadania.
Michelle Ćwięk  zdobyła II miejsce! Brawo, gratulujemy!

hotelarz z powołaniem zdjęcia »»»

Rodzinne gotowanie

30 listopada 2017 r w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny „Rodzinne gotowanie”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z członkiem rodziny. Tematem konkursu były „Dary jesieni”.
I miejsce zdobył Samuel Roszer z mamą, uczeń 3ż Technikum gastronomicznego
II miejsce zdobył Bartłomiej Antoniuk z mamą, uczeń 3kg Zasadniczej Szkoły Zawodowej
III miejsce zdobyła Julia Palej z mamą, uczennica 4 d Technikum gastronomicznego

Nad przebiegiem konkursu  czuwało jury w składzie:
1.    Agata Wituś – specjalista do spraw organizacji przyjęć w restauracji ”Międzyczasie” w Tychach
2.    Beata Nagórka – kierownik Sali w restauracji „ Międzyczasie” w Tychach
3.    Paulina Brząkalik – z restauracji „Patio” w Katowicach
4.    Jarosław Liszka – szef kuchni „Salwator Park" w  Mikołowie
5.    Szymon Bracik – szef kuchni „Wodna Wieża" w Pszczynie

rodzinne gotowanie zdjęcia »»»

Targi  EKOstyl

V Międzynarodowe Targi EKOstyl odbyły się w dniach 24-26.11.2017 r. w Bielsku - Białej w hali pod Dębowcem. Na targach mogliśmy  zobaczyć i wypróbować żywność najwyższej jakości, żywność ekologiczną. Ekologiczne miody, oleje, sery, napoje, wędliny, słodycze,  pieczywo, lody i wiele innych produktów....  Było co próbować:) Wystawom towarzyszyły wykłady oraz pokazy kulinarne.

ekostyl zdjęcia »»»

StypendiA Prezesa Rady Ministrów 

24 listopada 2017 r. w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Dyplomów Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. 

stypendia zdjęcia »»»

Śląska Jesień Kulinarna

23 listopada 2017 r. w Zespole Szkół  Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim odbył się konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych. Tematem przewodnim tegorocznych  zawodów był  schab z rozmarynem.  W konkursie wystartowało aż 20 drużyn (Żory, Wodzisław, Bielsko-Biała, Cieszyn, Ornontowice, Bieruń, Wisła,  Jastrzębie-Zdrój, Tczew, a także drużyny z Czech).  Naszą szkołę reprezentował zespół   w składzie: Julia Neska i Karolina Kurszewska z klasy 3d.

śląska jesień kulinarna  zdjęcia »»»

Suchy lód zrobił furorę na PGE Narodowym w Warszawie!!!

20 listopada 2017 r. w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie, odbyła się konferencja Edukacja z praktyką – partnerstwa na rzecz dualnego kształcenia zawodowego, promująca ideę Europejskiego systemu akumulowania i przenoszenia osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Głównym celem konferencji  była promocja kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez prezentację doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie działań na rzecz rozwoju kompetencji, umiejętności i talentów.
W trakcie sesji tematycznych dzielono się z opiniami na temat tworzenia i działania partnerstw szkół zawodowych i wyższych z pracodawcami a także kształcenia dualnego na poziomie wyższym.

Punktem kulminacyjnym konferencji były pokaz praktycznych umiejętności uczniów ze szkół zawodowych uczestniczących w programie Erasmus+.
Zespół Szkół nr 7 jako jedyna szkoła gastronomiczna ze Śląska została zaproszona na tę konferencję. Samuel Roszer, uczeń klasy trzeciej, prezentował swoje umiejętności praktyczne w kuchni molekularnej przygotowując „Spaghetti czekoladowe z kawiorem truskawkowym, pianą kokosową i ciasteczkiem miętowym”. Natomiast uczennica Magdalena Brzana, z klasy pierwszej, wykonała instalacje karmelowe „Głębia oceanu”, „Wianuszek świąteczny” oraz „Powiew wiosny”. Prace były prezentowane w suchym lodzie, który po zalaniu wodą utrzymywał fontanny dymu przyciągając wielu znamienitych gości, którzy brali udział w tej konferencji. Byliśmy najbardziej obleganym stanowiskiem. Pani Dyrektor - Joanna Żebrowska, która uczestniczyła w konferencji i przygotowaniu uczniów do pokazu odebrała wiele gratulacji ze strony FRSE a także zaproszonych gości, którzy byli pod wielkim wrażeniem umiejętności naszych uczniów.

warszawa  zdjęcia »»»SWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2017

SWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2017

Uczniowie Zespołu Szkół nr 7 w Tychach włączyli się w obchody X edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Jest on organizowany od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce. W jego trakcie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.
Uczniowie naszej szkoły w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wzięli udział w:
- spotkaniu z doradcą podatkowym  z Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Katowicach p. dr Mariuszem Cieśla, który przybliżył funkcjonowanie KIDR-u oraz omówił procedurę zakładania działalności gospodarczej,
- warsztatach nt. predyspozycji zawodowych prowadzonych przez mgr S. Duch pracownika Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Uczniowie podczas warsztatów rozwiązywali testy dotyczące swoich predyspozycji zawodowych,
- spotkaniu z p. Beatą Kopczyńską rzecznikiem prasowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, podczas którego dowiedzieli się dlaczego płacenie składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawców jest ważne dla każdego pracownika. Ponadto prowadząca podsumowała realizowany w naszej szkole projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”. Projekt prowadzony jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI zdjęcia »»»

Animator Czasu Wolnego

18 listopada 2017 r. 25 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkoleniu Animator Czasu Wolnego. Uczniowie oprócz zdobycia praktycznych umiejętności, potwierdzonych certyfikatem w języku polskim i w języku angielskim, z zakresu nowoczesnych tańców animacyjnych, gier i zabaw nabrali większej pewności siebie oraz zintegrowali się zarówno ze sobą, jak i z gronem pedagogicznym.

animator  zdjęcia »»»

Dzień Patrioty/ki

16 listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole pierwszy Festiwal Patriotyzmu. Wydarzenie to miało zasięg ogólnopolski. Uczestniczący w nim uczniowie i nauczyciele 160 szkół z całego kraju, zainspirowani przez edukatorów z Centrum Edukacji Obywatelskiej, próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest w XXI wieku patriotyzm i czy w ogóle jest on nam do czegokolwiek potrzebny. Impulsem do sformułowania tego pytania były dwie bardzo ważne daty: 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz  Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

dzień  zdjęcia »»»

Warsztaty z owoców morza

W czwartek (9 listopada 2017 r.) w naszej szkole odbyły się zajęcia gastronomiczne prowadzone przez szefów kuchni pana Pawła Kaczmarka i pana Krystiana Cydejko  dotyczące przyrządzania potraw z ryb i  owoców morza.
Na stole pojawiły się m.in. kalmary, przegrzebki, mule czy też gwiazda wieczoru homar Stefan;) 
Uczniowie klasy 3D dzięki życzliwości szefów, nauczyli się jak odpowiednio przygotować morskie  surowce, a także jak łączyć je z różnymi dodatkami takimi jak warzywa, zioła,
czy makaron i komponować wykwintne dania. To była bardzo cenna lekcja.

Giuliano Rulent 3d 

 owoce morza  zdjęcia »»»   

Halloween

Na facebookowym profilu szkoły odbyło się głosowanie na najlepszy strój Halloweenowy. Największą liczbę głosów (73) otrzymał Bartłomiej Handy. Gratulujemy!
Bartek po otrzymaniu informacji o wygranej, postanowił zrezygnować z nagrody, a jej równowartość dodać do pieniędzy zebranych dla Maksa podczas szkolnej imprezy.
Brawo! :) 
Dziękujemy wszystkim osobom które wzięły udział w konkursie i zbiórce pieniędzy.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  
Sara Waligóra  

halloween zdjęcia »»»

Smaczne Halloween

Już po raz trzeci w naszej szkole odbył się konkurs kulinarny Smaczne Halloween. Tym razem na starcie zawodów stanęło 32 zawodników (16 zespołów):
1. Julia Baron i Aleksandra Dzirba  - 2tż
2. Julia Borkowska i Agnieszka Kozok - 1d
3. Zuzanna Kątny i Nina Orszulik - 1d
4. Sandra Błońska i Magdalena Brzana -1kg
5. Julia Flisiak i Kaja Dolina -2d
6. Magdalena Flisiak i Magdalena Kowalik - 2tż 
7. Marcel Cichoń i Rafał Stępień - 2kg
8. Kornelia Bieniek i Alicja Kuć - 2d 
9. Aneta Gaczorek i Małgorzata Konarska - 3d
10. Karolina Kurszewska i Julia Neska - 3d
11. Wiktoria Podkówka (3d) i Damian Szczołko  - 2tż
12. Sandra Karpowicz i Oliwia Kuc - 3ż
13. Dominika Kubczak (3ż) i Julia Palej -4ż 
14. Angelika Simka i Karolina Szewczyk - 3ż 
15. Sara Waligóra i Samuel Roszer - 3ż 
16. Bartek Antoniuk i Mateusz Gloss - 3kg 

Uczestnicy mieli do przygotowania potrawę z dyni oraz  lampion.
Brawo za odwagę i  kreatywne podejście do tematu!!

Pracy  młodych adeptów sztuki kulinarnej przyglądali się jurorzy:
Paulina Brząkalik - Restauracja Patio Zajazd Katowice,
Dominik Duraj - Restauracja Villa Gardena, Chorzów,
Robert Muzyczuk - Restauracja Villa Gardena, Chorzów,
Jarosław Liszka - Restauracja Salwator Park, Mikołów,
Szymon Bracik - Restauracja Wodna Wieża, Pszczyna,
Łukasz Jasiński - Restauracja Wodna Wieża, Pszczyna,
Michał Klockowski - Restauracja Stadionova, Tychy,
Krystian Cydejko - Śląsko Jurajskie Stowarzyszenie Qulinarne,
Agnieszka Szymula - Muzeum Miejskie w Tychach,
Dorota Lewandowska, Galeria Gabinet Sztuk, Tychy
Roksana Mistal - GWSH Katowice,
Bogusław Łach - Restauracja Villa Gardena, Chorzów,
Jarek Tora - Almi Polska Sp. z o. o.  Tychy.

Najlepsza trójka - Lampion z dyni:
I miejsce - Julia Palej i Dominika Kubczak,
II miejsce - Weronika Gąsior i Damian Szczołko,
III miejsce - Mateusz Gloss i Bartek Antoniuk.

 

Najlepsza trójka - Potrawa z dyni:
I miejsce - Julia Neska i Karolina Kurszewska,
II miejsce - Sara Waligóra i Samuel Roszer,
III miejsce - Nina Orszulik i Zuzia Kątny.

smaczne halloween  zdjęcia »»»

Foto: Sylwia Golus

PRÓBNA EWAKUACJA Z POKAZEM GAŚNICZYM

17 października odbyła się próbna ewakuacja budynku A naszej Szkoły. Na miejsce przyjechał zastęp Straży Pożarnej, który po zakończonej ewakuacji przeprowadził pokaz akcji gaśniczej.

ewakuacja  zdjęcia »»»

Dzień Edukacji Narodowej

DEN  zdjęcia »»» 

Pasowanie Pierwszoklasistów

9 października 2017 r. uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez reprezentantów klas pierwszych ślubowania na sztandar szkoły. Po części oficjalnej uczniowie zmierzyli się w kilku konkurencjach wymagających wykazania się wiedzą o szkole, szybkością, kreatywnością, zdolnościami artystycznymi, a także poczuciem smaku. 
Zmagania uczniów obserwowało i oceniało jury w składzie: p. Mariola Rakowska,
p. E. Jabłońska-Skurzok oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego – Sara Waligóra. Wszyscy dzielnie walczyli  a laur zwycięstwa przypadł klasie 1d. W przyszłym roku tegoroczni zwycięzcy, przygotują otrzęsiny dla nowych uczniów naszej szkoły. Gratulujemy!

pasowanie zdjęcia »»»

MiędzyszkolnE turniejE tenisa stołowego

6 pażdziernika odbył się międzyszkolny turniej tenisa stołowego dziewczyn. Nasz zespół w składzie: Patrycja Kukla (1d), Justyna Drogoś (1d) i Julia Borkowska (1d) zajął 2 miejsce i 19 października będzie reprezentował miasto Tychy podczas turnieju rejonowego w Łaziskach Górnych. Trzymamy kciuki.

10 pażdziernika odbył się międzyszkolny turniej tenisa stołowego chłopców. Nasz zespół w składzie: Rafał Stępień (2kg) i Dawid Matuszczyk (1kg) zajął 9 miejsce.

Międzyszkolny turniej tenisa stołowego  zdjęcia »»»

XXIX Akcja Honorowego Krwiodawstwa

3 października odbyła się kolejna akcja, w której wzięło udział około 40 uczniów. Tym razem gościliśmy ambulans do pobierania krwi, który pięknie się prezentował i zbudzał duże zainteresowanie uczestników. Selekcja do oddania krwi przypominała tę, którą przechodzą kandydaci do sił specjalnych, zarejestrowano 26 osób, ale ostatecznie tylko 14 zweryfikowanych ochotników mogło oddać krew. W tym gronie znalazła się również pani Wioletta Gałka, która regularnie oddaje krew w naszych akcjach.
Pobrano łącznie 6,300 litra krwi.
Po raz kolejny pokazaliście, że można na Was liczyć, serdeczne dzięki!

Opiekun Szkolnego Koła PCK Renata Ferdek

 akcja krwiodawstwa zdjęcia »»»

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2017/2018

UPRAWNIONYCH DO GŁOSOWANIA 319 UCZNIÓW
UDZIAŁ W GŁOSOWANIU WZIĘŁO 133 UCZNIÓW

NAD POPRAWNOŚCIĄ GŁOSOWANIA CZUWAŁA KOMISJA W SKŁADZIE:
Przedstawiciel klas pierwszych    TOMIRA JILLEK
Przedstawiciel klas drugich     RAFAŁ STEPIEŃ
Przedstawiciel klas trzecich    MAŁGORZATA KONARSKA
Przedstawiciel klas czwartych    PATRYK ŚMIAŁEK
PRZEWODNICZĄCĄ SZKOŁY ZOSTAŁA SARA WALIGÓRA uczennica klasy 3Ż

GRATULUJEMY!

Zestawienie procentowe »»»

wybory zdjęcia »»»

Obsługa podczas jubileuszu 50-lecia SP 18

22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obsłudze gastronomicznej podczas jubileuszu 50-lecia SP 18 w Tychach.
  

sp18 sp13

Obsługa podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego

4 września 2017 r. nasza młodzież wzięła udział w obsłudze gastronomicznej podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018, która miała miejsce w SP 13. 

sp13 sp13

Rozpoczęcie roku Szkolnego 

Życzymy wszystkim radosnego i pełnego sukcesów roku szkolnego.

rozpoczęcie roku szkolnego  Zobacz »»»