Koło hotelarsko - turystyczne

        

Wycieczka do Wrocławia

W dniach 09 – 10.04.11 pojechaliśmy do Wrocławia – miasta słynącego z wielu zabytków, pięknych ogrodów i 303 mostów. Celem naszej wycieczki były Międzynarodowe Targi Turystyczne, jak również poznanie historii i atrakcji turystycznych stolicy dolnego śląska. Targi turystyczne to dla uczniów bardzo dobra okazja, aby poznać bazę hotelarską naszego kraju, jak również bazę naszych sąsiadów, bowiem na targach swoje stoiska miały również Czechy, Słowacja, Dania, Szwecja, Norwegia. Poza tradycyjnym zbieraniem ulotek, robieniem zdjęć i degustacją regionalnych potraw wzięliśmy udział w wykładzie pt. W poszukiwaniu śladów Władcy Pierścieni - "Hop! Around Śródziemie, czyli rodzinnie dookoła Nowej Zelandii”. Wykład był przeprowadzony przez małżeństwo Panią Beatę i Pana Błażeja Kotełko. Odbyli oni roczną podróż dookoła świata wraz z dwójką dzieci. Co ciekawe kuratorium oświaty zgodziło się, aby rodzice sami uczyli swoje pociechy (miały one wówczas 6 i 10 lat). Po przyjeździe zdały bez problemu egzaminy klasyfikacyjne. Słuchając wykładu i oglądając zdjęcia z przepięknymi krajobrazami Nowej Zelandii wszystkie podziwiałyśmy podróżników za odwagę i pomysł na własne życie. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer śladem wrocławskich krasnali. Pewnie nie wszyscy wiedzą, dlaczego we Wrocławiu znajduje się tyle bajkowych postaci, więc teraz troszkę historii….. Na terenie miasta jest około 129 krasnali. Imię każdego z nich niesie ze sobą pewne znaczenie. Możemy się  spotkać tu z Chrapkiem, Więziennikiem, Botanikiem czy Ekonomkiem, a także gł. krasnalem Papą Krasnalem. Ale skąd się tu wzięły? Wszystkie zaczęło się w 1982 roku, kiedy w naszym kraju panował socjalizm, a młodzież buntowała się przeciw zakazom i nakazom narzucanym przez państwo poprzez antykomunistyczne napisy malowane na murach. Ówczesna władza za pośrednictwem milicji zamalowywała napisy, co nie zniechęciło młodzieży do dalszej walki. Krasnoludki pojawiły się na plamach farby pozostawionych przez milicjantów, co wzbudzało wśród mieszkańców wiele domysłów i emocji.

Drugi dzień naszej wycieczki to przede wszystkim poznanie atrakcji turystycznych Wrocławia czyli Ostrów Tumski, ogród botaniczny oraz rejs statkiem po Odrze. Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa dzielnica Wrocławia. Od XI wieku to rezydencja biskupów. Ostrów Tumski słynie przede wszystkim z barokowych i gotyckich katedr. Dla zakochanych polecamy most Tumski. Zakochani zatrzaskują na wrocławskim moście kłódki, co ma im zapewnić miłość do grobowej deski. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs po Odrze, w trakcie którego podziwiałyśmy panoramę Wrocławia i oczywiście wrocławskie mosty.

  więcej zdjęć >>>

Międzynarodowe Targi Turystyki

W dniach 26-27 marca 2011 w Katowicach odbyły się XVII Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB. Podczas targów uczniowie szkół gastronomicznych brali udział w Festiwalu Pięknie Nakrytych Stołów. Temat festiwalu to „Aranżacja stołu na przyjęcia okolicznościowe”. Uczniowie klasy 3t – Bożena Kropiwiec, Adam Dziemieszkiewicz i Karolina Romanik zaprezentowali stół pt. „Bal globtrotera”. Nasz stół cieszył się dużym zainteresowaniem ze względu na pomysłową aranżację i egzotycznych kelnerów. Zresztą zobaczcie sami…..

Wycieczka do Biura Podróży Explorer w Katowicach

11 marca 2011 roku uczniowie należący do Koła mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania nowoczesnego biura podróży podczas wycieczki do BP Explorer w Katowicach. Specjalizuje się ono w organizowaniu imprez turystycznych do dalekich krajów takich jak: Brazylia, Indie, Chiny, Polinezja Francuska itp. 
Biuro jest członkiem prestiżowych organizacji turystycznych PATA i ASTA. Wykład na temat organizacji imprez turystycznych został przeprowadzony przez dyrektora BP Explorer Panią Elżbietę Berka, jak również przez nauczyciela naszej szkoły Panią Małgorzatę Starczewską, która była pracownikiem tej firmy. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób organizowane są wyjazdy do krajów egzotycznych, jakie są plusy i minusy pracy pilota wycieczek, jak również zobaczyli wiele ciekawych pamiątek przywiezionych z dalekich podróży przez właściciela biura Pana Adama Karkosza (niestety nie mieliśmy okazji porozmawiać z Panem Adamem, ponieważ aktualnie jest w Wietnamie razem z grupą turystów). Nasi uczniowie spisali się na 6, kiedy Pani Ela zadała pytanie (ulubione podczas przyjmowania nowych pracowników do biura) gdzie znajduje się Dżibuti i Republika Kiribati – Bożena Kropiwiec z 3t bezbłędnie pokazała na mapie ich lokalizację.

  więcej zdjęć >>>


Wycieczka do krakowa

23 października 2010r. w ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniów została zorganizowana wycieczka do Krakowa, której celem było poznanie bazy hotelarskiej i gastronomicznej stolicy małopolski. Program wycieczki obejmował zobaczenie dwóch hoteli 3* ( Hotel Europejski i Hotel Kazimierz). 
Wszyscy byliśmy zachwyceni Hotelem Europejskim. Został on założony w 1882 przez
dr Jana Kazimierza Lubicza, który z zawodu był architektem. Aktualnie właścicielem hotelu jest Pan Jacek Czepczyk – prezes organizacji Gremium, którą z pewnością znają uczniowie naszej szkoły kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa. To co najbardziej podobało nam się w tym hotelu to niesamowita gościnność oraz architektura wnętrza. Każdy pokój wyglądem odbiegał od standardowych, szablonowych pokoi hotelowych. 
Natomiast hotel Kazimierz to średniej klasy hotel, który nie zrobił na nas większego wrażenia. Dużym plusem tego hotelu jest jego położenie w dzielnicy żydowskiej – Kazimierz. Od momentu pojawienia się Festiwalu Muzyki Żydowskiej, dzielnica ta stała się bardzo popularna wśród turystów. A co każdy hotelarz powinien wiedzieć dobra lokalizacja to zawsze mocna strona dla hotelu. 
W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy IV d oraz II t. Organizatorami były Pani Małgorzata Starczewska i Pani Grażyna Kozyra.

  więcej zdjęć >>>